Type to search

Ekonomiczne wypełnienia paczek – różnorodne rozwiązania 

Wypełniacze do paczek stanowią obowiązkowy element, jaki zabezpiecza zapakowane przedmioty przed uszkodzeniem podczas transportu. Tego rodzaju wypełnienia mają za zadanie amortyzować wszelkie wstrząsy, chronić zawartość paczki podczas przeładowywania i składowania, a dzięki nim nawet bardzo delikatne produkty, znajdujące się w paczce, dotrą na miejsce w nieuszkodzonym stanie.

Rola wypełniaczy

Każdą przesyłkę należy odpowiednio zabezpieczyć i nie chodzi tu jedynie o właściwe opakowanie lecz również o zabezpieczenie produktów wewnątrz paczki. Nawet najlepsze pudło kartonowe czy nawet drewniana skrzynia nie zda swojego egzaminu, jeśli znajdujące się w środku przedmioty będą w trakcie przewożenia obijać o siebie, a także o ściany paczki. Zwłaszcza delikatne przedmioty, jak szkło czy artykuły spożywcze, ale również chemia gospodarcza może zostać podczas przewozu uszkodzona, co naraża wysyłającego towar na niepotrzebne koszty. Wypełniacze paczek doskonale sprawdzają się jako dodatkowa ochrona zawartości przesyłki, chroniąc ją przed wszelkimi czynnikami, na jakie jest narażona podczas transportu, stanowią niejako drugą barierę zabezpieczającą zawartość paczki, zaraz po samym opakowaniu.

Rodzaje wypełniaczy paczek

Wypełniacze paczek są stosowane powszechnie, od wielu lat znane są wypełniacze w postaci sypkiej – zazwyczaj są nimi wypełniacze styropianowe posiadające różne kształty, jakimi można wypełnić wolną przestrzeń w opakowaniu. Tym sposobem produkt, znajdujący się wewnątrz jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami, wstrząsami czy otarciami. Tego rodzaju sypkie wypełniacze mają różną wielkość, różnią się nie tylko kształtem („ósemki”, „eski”), ale również kolorem. Kolejnym powszechnie stosowanych tradycyjnym wypełniaczem są wypełniacze papierowe, występujące w różnych grubościach, które dobrze chronią zawartość paczki.

Do grupy popularnych wypełniaczy zaliczają się również pompowane poduszki, uniemożliwiające ruch przedmiotów w paczce. Jednak, aby zdawały one swój egzamin muszą być świeżo napompowane, nie mogą tracić ciśnienia, ponieważ jedynie wówczas chronić będą odpowiednio zawartość paczki. Takie poduszki powietrzne mają różne wymiary, należy zatem dobrać je odpowiednio do produktów, jakie znajdują się wewnątrz paczki.

Kolejnym, a także nowoczesnym wypełniaczem jest laminowana płyta pianki polietylenowej, która doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie produktów delikatnych i podatnych na uszkodzenia, jak na przykład sprzęt AGD albo elektronika. Do tego rodzaju wypełniaczy należy doskonałej jakości laminowana płyta pianki polietylenowej Stratocell® .

Folie antypoślizgowe Korrvu® to również wypełniacze nowej kategorii, jak też niejako dynamiczna forma pakowania, jaka polega na otoczeniu przedmiotu antypoślizgową folią, jaka charakteryzuje się wysoką sprężystością, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza produkt. Folia, dzięki swoim wyjątkowym cechom doskonale dostosowuje się do kształtu produktu, który ma ochronić, a ponadto, w odróżnieniu od popularnych wypełniacz podnosi estetykę zapakowanego w nią produktu. Jest to rozwiązanie uniwersalne, jakie może zostać zastosowane do pakowania różnych przedmiotów, a także kilkakrotnie wykorzystywane. Ponadto jest to opakowanie przyjazne dla środowiska, ponieważ zawiera ono blisko 30% przetworzonych surowców wtórnych, może zostać również poddane recyklingowi.

Jeszcze jednym innowacyjnym rozwiązaniem jest pianka Instapak®, która jest wyjątkowo ekonomicznym oraz skutecznie chroniącym przed uszkodzeniami wypełnieniem paczek. Pianka ta rozszerza się w ciągu kilku sekund, tworząc powierzchnię ochronną, dopasowaną kształtem do przedmiotu, może być wykorzystana do zabezpieczania małych, ale również dużych i ciężkich przedmiotów, szybko i skutecznie wypełniając puste przestrzenie. Pianka jest również wyjątkowo wydajna – zwiększa swoją objętość aż 280 razy.

Następną pianką jest pianka CELLU-CUSHION®, jaka ma postać arkuszy bądź rolek. Można ją wykorzystywać do zabezpieczania produktów konsumpcyjnych, a także przesyłek nietypowych. Dostępnych jest kilka wersji tego innowacyjnego wypełniaczaCellu-Cushion® laminaty, jaką można połączyć z innymi materiałami jak folie z nadrukami, folie klejące czy polimer, Cellu-Cushion® gładka powłoka, laminowana tylko z jednej strony, a także Cellu-Cushion® pianka PB, którą wykorzystuje się do materiałów, które są termoformowalne, odporne na większość chemikaliów i zachowujące się niezmiennie w szerokim zakresie temperatur. Inny jej rodzaj Cellu-Pak® PB jest wykorzystywany w postaci pakietów dzielących, stosowanych w pojemnikach zwrotnych, zaś Cellu-Cushion® pianka polietylenowa NS z powodzeniem sprawdzi się w przypadku zastosowania do powierzchni, jaka cechuje się znacznym współczynnikiem tarcia.

Innowacyjne wypełniacze są również znacznie bardziej ekonomiczne od tradycyjnych sypkich czy papierowych, ponieważ poza lekkością i zapewnieniem doskonałej ochrony, są one łatwe do zastosowania, skracając tym samym proces pakowania, co pozwala uzyskać oszczędność czasu i minimalizować koszty.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa