Type to search

Czym powinny charakteryzować się drzwi antywłamaniowe?

Wyjściowe drzwi zewnętrzne są jak wisienka na torcie przy budowie każdego domu. Jak się jednak okazuje, nie wygląd jest najważniejszy – ich podstawowa funkcja to zapewnienie bezpieczeństwa przedmiotom i osobom przebywającym wewnątrz. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakimi cechami powinny odznaczać się drzwi o charakterze antywłamaniowym, by skutecznie ograniczały intruzom dostęp do środka budynku.

Drzwi zewnętrzne do zadań specjalnych

Zacznijmy od początku. Przy wyborze drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które gwarantują komfort użytkowania i całkowitą ochronę prywatności domowników. Przede wszystkim muszą być solidnej budowy, o dużej wytrzymałości i odporne na włamania. Z tego powodu ogromnym uznaniem wśród konsumentów cieszą się drzwi antywłamaniowe, które oprócz wspomnianych wcześniej cech posiadają szereg zalet, co z kolei przekłada się na nich użyteczność i szerokie wykorzystywanie w najróżniejszych środowiskach.

Drzwi antywłamaniowe – cechy

Na rynku istnieje mnóstwo najróżniejszych rodzajów drzwi zewnętrznych o charakterze antywłamaniowym. Większość z nich różni się od siebie m.in. zastosowanym systemem zabezpieczeń czy typem materiału, z jakiego zostały wykonane. W takim razie jak wybrać drzwi wejściowe w taki sposób, by zagwarantować rodzinie jak największą ochronę przed włamywaczami? To proste – wystarczy zwrócić uwagę na określone właściwości drzwi antywłamaniowych i wybrać takie, które je spełniają.

Poniżej podajemy listę parametrów, jakie warto sprawdzić przed zakupem najlepszych antywłamaniowych drzwi zewnętrznych:

  1. Klasa zabezpieczeń — w polskim budownictwie istnieją trzy klasy drzwi antywłamaniowych: A, B i C. Najlepsze są drzwi klasy C, które cechują się podwyższoną odpornością na włamanie. Warto o tym pamiętać podczas prezentacji produktów przez sprzedawcę w sklepie budowlanym.
  2. Solidna budowa — idealna ościeżnica powinna być odpowiednio wzmocniona, najlepiej przy użyciu stali ocynkowanej na wypadek korozji. Niektóre drzwi antywłamaniowe posiadają również potężne stalowe żebra, chroniące je przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. wygięciem lub wgnieceniem.
  3. System zamykania — im więcej sposobów zabezpieczeń, tym lepiej. W związku z tym dobrze jest wybrać takie drzwi antywłamaniowe, które posiadają także specjalną konstrukcję zawiasów uniemożliwiających wyciągnięcie drzwi lub ryglowanie o podwyższonym standardzie.
  4. Izolacja akustyczna — wbrew pozorom bariera dla dźwięku to bardzo istotny element. W swojej budowie nowoczesne drzwi antywłamaniowe zawierają płytę dźwiękochłonną, która skutecznie zagłusza odgłosy z wewnątrz, co często dezorientuje ewentualnych włamywaczy.

Jak widać, drzwi zewnętrzne o charakterze antywłamaniowym powinny cechować się wzmocnioną wytrzymałością, zaawansowanym systemem zabezpieczeń i dobrą izolacją akustyczną. Ważne, by w trakcie ich wyboru nie kierować się oszczędnością, ponieważ to inwestycja na lata, która w przyszłości pozwoli spać spokojnie bez obaw o prywatne mienie lub bezpieczeństwo domowników.