Type to search

Odbiór mieszkania – czy warto skorzystać z pomocy fachowca?

Nie da się ukryć, że moment odbioru mieszkania jest dla wielu osób najbardziej stresujący w całym procesie wyboru i zakupu nieruchomości. To właśnie wtedy jest czas na sprawdzenie, czy deweloper wywiązał się ze swoich obowiązków i czy nie należy zająć się mniejszymi bądź większymi poprawkami. Nie może być tu więc mowy o bagatelizowaniu pewnych spraw bądź luźnym ich traktowaniu. Z tego powodu warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy fachowców.

Zanim przejdziemy do wskazywania zalet tego rozwiązania, dobrze będzie wyjaśnić, co to jest odbiór mieszkania. To proces polegający na kontroli stanu technicznego nieruchomości w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, kupujący mieszkanie ma prawo zgłosić je deweloperowi, który musi je usunąć. I właśnie dlatego trzeba podchodzić do tego z najwyższą uwagą. Najlepiej we współpracy z profesjonalistą.

Dlaczego odbiór mieszkania z fachowcem to dobry pomysł?

 Skoro wiesz, na czym polega odbiór techniczny mieszkania, możemy przejść do wskazania kluczowych zalet przeprowadzenia tej czynności w porozumieniu z osobą, która doskonale wie, na co zwrócić uwagę, by miała ona w ogóle sens.

  • Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka mieszkanie prezentuje się tak, jak należy, wcale nie oznacza to, że nie ma żadnych niedociągnięć. Dotyczyć mogą one wad konstrukcyjnych, które nie muszą dać o sobie znać od razu. Co istotne, ich wyeliminowanie w późniejszym terminie może okazać się bardzo kosztowne. Żeby więc uniknąć sporych wydatków, trzeba wykryć je na etapie odbioru technicznego.
  •  Nie da się ukryć, że do przeprowadzenia całej procedury niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Zwykła analiza „na oko” nie wystarczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę wspomniane problemy, które mogą mieć długotrwały wpływ na komfort życia w mieszkaniu. Tylko współpraca ze specjalistą daje pewność, że wszystko zostanie dokładnie sprawdzone.
  •  Warto podkreślić również fakt, iż fachowiec doskonale wie, co należy zrobić w trakcie odbioru technicznego mieszkania. Zna najczęściej popełniane błędy przed deweloperów i potrafi je wykazać. Wieloletnie doświadczenie procentuje niezależnie od tego, czym charakteryzuje się kupowana nieruchomość. Jego pomoc będzie więc kluczowa w kontaktach z firmą.
  •  Kolejnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z pomocy fachowca jest to, że posiada on profesjonalny sprzęt. Mowa tutaj chociażby o kamerach termowizyjnych oraz pomniejszych narzędziach, które umożliwiają szczegółową analizę izolacji termicznej, szczelności okien, czy też stanu wszelkich instalacji. Klient biura deweloperskiego przeważnie nie ma dostępu do tego typu urządzeń, co samo w sobie powoduje, że kontrola stanu technicznego mieszkania nie jest wystarczająca.

 

Ile kosztuje pomoc inżyniera w trakcie odbioru mieszkania od dewelopera?

 Choć zaprezentowane wyżej informacje dość jasno pokazują, że pomoc specjalisty bywa naprawdę potrzebna, wiele osób ma pewne obiekcje. Związane są one przede wszystkim z koniecznością uiszczenia opłaty za taką usługę. Jak się jednak okazuje, nie musi być ona wcale wysoka. Oczywiście sporo zależy od tego, jaki zakres prac musi zostać wykonany, jednak w większości przypadków ceny zaczynają się od 200 złotych.

Koszty te, w porównaniu z ewentualnymi stratami wynikającymi z problemami technicznymi, wydają się wręcz śmiesznie niskie. Do tego dochodzi jeszcze spokojna głowa i pewność, że zakupione mieszkanie spełnia najważniejsze standardy techniczne, dzięki czemu możesz się do niego wprowadzić bez żadnych obaw.

Odpowiedź na pytanie – czy lepiej odbierać mieszkanie samodzielnie, czy z fachowcem – wydaje się więc oczywista. Współpraca z profesjonalistą ma mnóstwo zalet, o których warto pamiętać. Niezależnie od tego, czy kupujesz kawalerkę, segment, czy może lokal dwupoziomowy. Za każdym razem w trakcie odbioru technicznego należy wszystko dokładnie sprawdzić i przeanalizować. 

źródło: SŁAWBUD developer