Type to search

Jak dbać o czystość i sterylność podłóg?

Podłoga to ta nawierzchnia w każdym pomieszczeniu, która wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Uporczywe plamy mogą być spowodowane przez różnego rodzaju płyny, resztki jedzenia lub zwykłe zabrudzenia przynoszone na butach. Jak dbać o czystość podłogi?

Jak pielęgnować drewniane podłogi?

Warto przynajmniej raz w tygodniu odkurzyć gruntownie drewnianą podłogę. Należy jednak pamiętać, żeby przed wykonaniem tej czynności, sprawdzić jak wygląda końcówka od czyszcząca od odkurzacza. Powinna być ona wykończona miękkim materiałem, aby zapobiec powstawaniu zarysowań.

Jeżeli chodzi o mycie podłóg to należy przede wszystkim używać miękkiej ścierki. Dobrym przykładem może być mikrofibra. Jeżeli tylko to możliwe, powinniśmy też unikać środków chemicznych. Najlepiej jest mycie zacząć do wody, która powinna usunąć większość plam. Dopiero w przypadku wystąpienia uporczywych zabrudzeń można użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do drewna. Dobrym zwyczajem jest używanie dwóch wiaderek. W jednym może być woda wraz ze środkiem chemicznym, a w drugim sama woda. Podczas mycia, po każdym przetarciu powierzchni detergentem, należy ścierkę wypłukać w czystej wodzie, aby pozbyć się brudu.

Jak pielęgnować podłogi o wysokim połysku?

Dzisiaj bardzo popularne są podłogi o wysokim połysku wykonane przy pomocy kafelków lub gresu. Takie powierzchnie należy jednak bardzo ostrożnie czyścić, aby uniknąć niepotrzebnych zarysowań oraz uszkodzeń. Ważne jest też, aby używać wysokiej klasy preparatów chemicznych, które nie pozwolą na powstanie smug, widocznych na wypolerowanej podłodze. Dobrym pomysłem może być też użycie specjalnego mopa obrotowego. Jego szczotki z mikrofibry obracają się z bardzo dużą prędkością, co zapewnia usunięcie wszelkich zabrudzeń.

Jak wyczyścić fugi?

Każda podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi ma liczne fugi, które gromadzą najwięcej brudu trudnego do usunięcia. Warto więc zastosować środek do czyszczenia fug, który możemy przygotować sami w domu. Należy zmieszać ze sobą kolejno ocet, wodę oraz sodę oczyszczoną. Tak przygotowany preparat, powinno się nałożyć na fugę i odczekać około 30 minut. Po tym czasie można zmyć preparat chłodną wodą, która powinna usunąć niepożądany brud. Na rynku znajdziemy też liczne środki chemiczne oraz specjalne obrotowe szczotki, które ułatwią codzienne porządki.

Podsumowanie

Dbanie o czystość i sterylność podłóg nie jest prostym zadaniem. Szczególnie trudne jest usunięcie brudu z chropowatych powierzchni lub fug. Staranne oraz częste mycie podłóg na pewno pomoże w utrzymaniu powierzchni w dobrej kondycji. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na rodzaj środków, których używamy. Okładziny o małej odporności chemicznej łatwo jest uszkodzić.

źródło: magazynczystosci.com – vileda ścierki