Type to search

Pierwsze dni w szkole, czyli co powinno znaleźć się w wyprawce pierwszaka?

Pierwszy dzień w szkole to dla każdego młodego człowieka bardzo ważny moment w życiu. W tym okresie młody człowiek ma szansę nawiązać kontakt z rówieśnikami, odkryć i rozwinąć swoje zainteresowania, a także nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.

Na początku nauki w szkole edukacja przeplata się z zabawą. W programie przewidziana jest zarówno nauka pisania, czytania, podstawowego liczenia, jak i aktywność fizyczna oraz różnego rodzaju zajęcia mające na celu ukształtowanie zdolności artystycznych i manualnych dziecka. W uwagi na różnorodność prowadzonych w tym okresie zajęć dziecko będzie potrzebowało wielu rzeczy, które dotąd nie były konieczne. Hurtownia papiernicza to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie dziecka w najpotrzebniejsze przybory i akcesoria jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, ponieważ już w pierwszych dniach mogą okazać się niezbędne.

Konieczne przybory

Poza najważniejszymi artykułami szkolnymi takimi jak zestaw zeszytów szkolnych, porządny plecak, piórnik, kredki szkolne, długopisy czy podstawowe artykuły kreślarskie warto zadbać o zaopatrzenie się w różnego rodzaju materiały artystyczne. W pierwszych klasach szkoły podstawowej co jakiś czas korzysta się z plasteliny, farb, krepiny czy papierów kolorowych. Dodatkowo należy pamiętać np. o solidnych, ale bezpiecznych nożyczkach z zaokrąglonymi końcówkami, kleju, mazakach i innych tego typu przyborach. Na zakupy warto zabrać dziecko ze sobą. Samodzielny wybór przyborów może sprawić mu ogromną radość oraz zwiększyć jego poczucie własnej wartości. To miły gest, który sprawi, że nasza pociecha chętniej pójdzie do szkoły i sprosta czekającym tam na nią codziennym wyzwaniom. Kolorowe przybory np. z wizerunkiem ulubionej postaci z kreskówki mogą znacznie umilić pierwsze dni w szkole.

Akcesoria do nauki w domu

Gdy nasza pociecha zaczyna się już powoli przyzwyczajać do nowego miejsca, warto ją zachęcać do rozwijania różnych umiejętności także w domu. Istnieje wiele sposobów na wspólną naukę przez zabawę. W realizacji takiego przedsięwzięcia może pomóc np. domowa tablica do pisania. Dziecko wspólnie z rodzicami może na niej rysować lub ćwiczyć pisanie nowo poznanych liter. Zakup tablicy i używanie jej razem z dzieckiem to wspaniały sposób na rozwijanie jego kreatywności. Warto też wspólnie wykonywać różne prace manualne – wycinać, malować, lepić ludziki z plasteliny. Nasze pociechy uwielbiają spędzać z nami czas, dlatego z pewnością docenią tego typu aktywności. Co więcej, im bardziej zainteresujemy dziecko daną dziedziną w młodym wieku, tym większe szanse, że zechce w przyszłości rozwijać się w tym kierunku. Nie należy również zapominać o podstawowej edukacji szkolnej. Aby dziecko chętnie zasiadało do prac domowych, należy stworzyć mu do tego odpowiednie warunki. Biurko z dużym blatem, wygodne krzesło oraz dobre oświetlenie to podstawa. Warto jednak zadbać o takie szczegóły jak odpowiedni dobór podkładki na biurko czy zakup kolorowego organizera. Pozwolą one zachować porządek oraz nadadzą miejscu pracy przyjazny wygląd, co z pewnością pozytywnie odbije się na zaangażowaniu dziecka.