Type to search

Geometria kół 3D – na jakie funkcje urządzenia trzeba zwrócić uwagę?

Regulacja geometrii kół w pojazdach osobowych, dostawczych, ciężarowych odpowiada za przyczepność do podłoża, a docelowo za bezpieczeństwo jazdy, więc to usługa mocno regulowana, wymagająca dopasowania odpowiedniej technologii w zakładzie wulkanizacyjnym. Na jakie funkcje urządzenia do geometrii kół 3D powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Automatyzacja i obliczenia wykonywane przez komputer

Geometria kół 3D w nowoczesnym wydaniu nie wymaga już od serwisanta przeprowadzania samodzielnych obliczeń, tylko monitorowania wyników pojawiających się na komputerze powiązanym z kamerami. Wysokiej klasy urządzenia do konfiguracji osi i kół umożliwiają wyregulowanie wysokości samochodu podczas diagnostyki.

Dlaczego zautomatyzowane technologie do geometrii? Ze względu na wyeliminowanie poziomowania podnośnika. Nie potrzeba idealnego ustawienia, dzięki powiązanym z zestawem kamerom. Komputer samodzielnie dopasuje fabryczne parametry geometrii z konkretnej bazy (większość marek umożliwia bezpłatną lub płatną aktualizację kilka razy do roku). To przekłada się wyraźnie na większy komfort naprawy i zadowolenie zmotoryzowanego klienta. Przed wyborem rozwiązania do geometrii kół 3D zastanów się właśnie nad efektywnością kalibracji. Z reguły im mniej elektroniki w sprzęcie wulkanizacyjnym, tym lepiej, bo to przekłada się na niższe koszty serwisu.

Najlepsze rozwiązania w geometrii kół 3D w kilku punktach

  • kamery w jakości HD, od razu gotowe do uruchomienia po rozstawieniu sprzętu w zakładzie,
  • oprogramowanie w języku polskim, aktualizowane bezpłatnie (zależy od oferty),
  • powiązanie z bazą danych o parametrach niezbędnych do wyregulowania osi, kół (automatyzacja),
  • urządzenie funkcjonuje bezprzewodowo, więc operator nie martwi się trudnymi do odczytania danymi,
  • szansa na usprawnienie pracy przez zdalne sterowanie tabletem (operator może pojawić się bliżej samochodu).

Perfekcyjne ustawienie zwiększające bezpieczeństwo jazdy

Mechanik przez zastosowanie wskazanych technologii może doprowadzić do ustawienia kół w idealnie równoległej pozycji, a to przełoży się bezpośrednio na mniejsze koszty serwisu. Geometria kół 3D to bardzo szybki proces po dopasowaniu odpowiedniej technologii. Optymalizacja rozstawu kamer pozwala na monitorowanie większości samochodów, w tym mniejszych ciężarówek, pojazdów pochodzących zza granicy, aut szerokich (nietypowych). Każdy zakład wulkanizacyjny powinien inwestować w urządzenia geometrii 3D spójne z uwarunkowaniami ustawowymi. To program komputerowy warunkuje poprawność geometrii, a nie  mechanik (w uproszczeniu). Przyrządy do pomiaru ustawienia kół oraz osi pasują do różnych rodzajów stanowisk, w tym kanałowych, podnośnikowych (zwiększenie elastyczności dla zakładu wulkanizacyjnego).

Urządzenia do geometrii 3D wypadają doskonale w pracy każdego mechanika i zwalniają praktycznie z odpowiedzialności technicznej ze względu na zastosowanie gotowych, komputerowych wyników bezpośrednio przekazywanych klientowi (wystarczy dołączenie drukarki do zestawu). Pamiętaj, żeby przy takiej inwestycji ocenić warunki gwarancyjne i ubezpieczeniowe.