Prowadzenie wykopów ziemnych wiąże się z ryzykiem osunięcia gleby wskutek działania czynników atmosferycznych lub sił fizycznych, które spowodują destabilizację warstw ziemi. Aby zabezpieczyć wykop przed zasypaniem, można wykorzystać szalunki, czyli konstrukcje zapewniające stabilizację i utrzymanie kształtu wykopu.
Najważniejszym aspektem, o jaki należy zadbać podczas prowadzenia wykopów ziemnych, jest zatrudnienie fachowców, którzy w prawidłowy sposób zamontują szalunki. Montaż zabezpieczeń na własną rękę może skończyć się w najlepszym wypadku zasypaniem otworu, ale może też spowodować uszczerbek na zdrowiu osób pracujących przy wykopie. Priorytetem jest więc zadbanie o to, by szalunki zostały zamontowane poprawnie, dzięki czemu zagwarantują bezpieczeństwo stanowiska pracy.
Montaż zabezpieczeń generuje koszty, które można łatwo zredukować poprzez wynajem szalunków do wykopów. Jest to bardziej ekonomiczna alternatywa dla standardowego kupna szalunków, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, z uwagi na fakt, że nowe konstrukcje zabezpieczające są drogie. Wynajem szalunków jest szczególnie opłacalny w przypadku, gdy prace wykopowe są sporadyczne lub jednorazowe.
Ostatnim aspektem, jaki należy rozważyć, jest odpowiednie dobranie szalunków. W przypadku małych wykopów lepiej sprawdzą się szalunki lekkie, zaś w pracach o dużym obciążeniu należy zadbać o zabezpieczenia ciężkie.
Szalunki do wykopów dzielą się na trzy rodzaje, czyli lekkie, średnie i ciężkie. Każdy rodzaj posiada pewne ograniczenia i zalety, dlatego sprawdzają się w pracach wykopowych o odrębnej charakterystyce.
Szalunki lekkie wykorzystywane są najczęściej w małych pracach, na przykład podczas wykopu małych i średnich kanalizacji. Szalunki tego typu, jak sama nazwa wskazuje, są stosunkowo lekkie, dlatego też ich montaż oraz transport jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku cięższych odpowiedników. Pozwalają one na maksymalną redukcję kosztów związanych z transportem, ponieważ mogą być przewożone na paletach. Szalunki lekkie wykonane są najczęściej z blachy falistej, która gwarantuje dostateczną wytrzymałość na małych wykopach.
Szalunki średnie łączą w sobie stosunkowo prosty montaż i nieco większą wytrzymałość niż odpowiedniki lekkie. Zabezpieczenia te znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, gdzie wykopy wykonywane są w celu wylania fundamentów. Obciążenia są na tyle duże, że używanie szalunków lekkich niosłoby ryzyko zniszczenia konstrukcji. W przypadku szalunków średnich transport jest nieco utrudniony z uwagi na ich większe gabaryty oraz ciężar.
Szalunki ciężkie to konstrukcje charakteryzujące się dużą wytrzymałością na obciążenia, ale też sporym ciężarem znacząco utrudniającym transport oraz montaż. Wykonane są najczęściej z blachy stalowej o znacznej grubości, a ich przeznaczeniem jest zabezpieczanie wykopów przemysłowych.
Podsumowanie
Prowadzenie prac wykopowych w bezpieczny sposób wymaga używania szalunków zabezpieczających otwory przed zasypaniem. Aby zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy, należy zadbać o nabycie odpowiedniego rodzaju zabezpieczeń, które wytrzymają obciążenia wynikające z napierania warstw gleby na konstrukcje. Warto pomyśleć także nad redukcją kosztów związanych z wykorzystywaniem szalunków. Najprostszym sposobem na redukcję wydatków jest wynajem szalunków do wykopów, które jest tańsze od nabywania konstrukcji zabezpieczających na stałe.