Type to search

Ogród w stylu angielskim – jak go ozdobić?

Szukasz pomysłu, jak zagospodarować ogród w stylu angielskim? Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które warto wziąć pod uwagę, aby uzyskać cudowny efekt wizualny, jednocześnie będący praktyczną opcją gwarantującą świetne zagospodarowanie przestrzeni.

Ogrody angielskie – pochodzenie

Pierwsze ogrody w stylu angielskim były tworzone w XVIII wieku. Z roku na rok stawały się coraz bardziej popularne. Stanowiły naturalną alternatywę dla ogrodów francuskich, jak i japońskich. Właścicielom powoli zaczęła nudzić się zbyt duża układność poprzednich kompozycji, szukali nieco innych rozwiązań, znacznie bardziej rozbudowanych. Powoli zaczęto odchodzić od znanej symetrii i geometrycznych form na rzecz świeżych, naturalnych rozwiązań, jakie proponowały ogrody angielskie. Ich domeną był powrót do naturalności i wykorzystywanie aktualnie występującej rzeźby terenu, czyli pagórków, krętych ścieżek oraz naturalnej roślinności, która już na danym terenie występowała.

Naturalny nieład wymaga precyzyjnego projektu

Choć mogłoby się wydawać, że tworzone zgodnie z naturalnymi zasadami ogrody angielskie nie wymagają skrupulatnego planowania, są to jedynie pozory. Trzeba wszystko bardzo dokładnie zaplanować, aby uzyskać efekt tak pożądanej naturalności, jednocześnie nieco ujarzmionej. Każdy element przestrzeni musi ze sobą współgrać. W końcu nie wszystkie gatunki roślin można zasadzić obok siebie, nie na każdym podłożu rozkwitną kwiaty.

Choć ogród angielski sprawia wrażenie romantycznego, lekko niedopracowanego, dzięki odpowiednio zaplanowanemu projektowi umożliwia stworzenie komfortowo zaplanowanej przestrzeni, z której każdy może korzystać wedle uznania. Jest w nim miejsce na relaks, kontemplowanie przyrody, jak i przeróżne aktywności. To prawdziwy raj dla każdego, kto kocha naturę, powiew świeżości i odpoczynek w otoczeniu kwiatów.

W ogrodzie angielskim nie może zabraknąć ciekawych mebli i dodatków

Dekoracyjne donice, rzeźby ogrodowe czy fontanny kamienne na pewno powinny stać się ważną częścią ogrodu urządzanego w stylu angielskim. Jeżeli masz tylko odpowiednio dużą przestrzeń do dyspozycji wykorzystaj je wszystkie, aby urozmaicić teren i nadać mu wyjątkowego charakteru. Nawet niewielkie elementy ozdobne, takie jak rzeźby ogrodowe są w stanie zrobić robotę.

Nie pożałujesz na pewno wykorzystania fontanny, która sprawdza się znakomicie niemal w każdej przestrzeni ogrodowej. Szum wody działa kojąco, a w dodatku przepięknie urozmaica, czego oczekuje każdy właściciel ogrodu.

Wykonując piękne instalacje ozdobne z wykorzystaniem rzeźb i fontann możesz cieszyć się z podtrzymania romantycznego charakteru ogrodu urządzanego w stylu angielskim. Każdy dodatkowy element wzbogaci przestrzeń. Ważne jest jednak, aby wybierać rozwiązania dekoracyjne, które świetnie pasują do zielonej, naturalnej przestrzeni. Nie mogą wyrastać jak Filip z konopi. Naturalność jest tutaj na pierwszym miejscu, stąd zaproponowane fontanny kamienne.

Stawiając na ogród w stylu angielskim, możesz cieszyć się z powrotu do naturalności.