Ucho pływaka to zapalenie ucha zewnętrznego, które powstaje w wyniku dłuższej ekspozycji na szkodliwy czynnik, którym w tym przypadku jest woda lub wilgoć. Istotne jest, aby nie bagatelizować objawów tego schorzenia, ponieważ może to doprowadzić do poważnych powikłań wymagających interwencji chirurga.
Infekcja ucha zewnętrznego najczęściej jest wynikiem długiej ekspozycji na działanie wilgoci lub wody. Bardzo często to schorzenie dotyka pływaków, stąd jego nazwa. Zawodowi pływacy przebywają wiele godzin na basenie trenując do zawodów, a to prowadzi do wypłukiwania naturalnej woskowiny usznej zapewniającej odpowiednie nawilżenie najważniejszych elementów narządu słuchu. Po wyjściu z wody nie zawsze uda się dokładnie osuszyć uszy, a to prowadzi do rozwoju zakażenia.
Ucho pływaka może wystąpić także u miłośników letnich kąpieli w nie do końca czystych zbiornikach wodnych. Ciepło i woda sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów. Także osoby regularnie korzystające z sauny oraz wyjeżdżające do tropikalnych krajów powinny uważać na swój narząd słuchu.
W wyniku uszkodzenia przewodu słuchowego zewnętrznego zakończonego błoną bębenkową i małżowiną uszną dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, któremu towarzyszy namnażanie bakterii i grzybów. Najczęściej sygnałem, że coś złego dzieje się w naszym uchu jest obrzęk i zaczerwienienie. Pojawiają się trudności ze słyszeniem. Jeżeli zbagatelizujesz ten objaw, rozwój infekcji może doprowadzić nawet do niedosłuchu.
Infekcję ucha zewnętrznego można również rozpoznać ze względu na zmiany skórne, które mogą się w jego obrębie pojawić. Skóra staje się zaczerwieniona, mogą wystąpić pęcherzyki wypełnione wydzieloną z krwią.
Innymi objawami, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty są uczucie zatkanych uszu, świąd, ból ucha nasilający się w szczególności w trakcie jedzenia i picia, a także gorączka.
Leczenie zapalenie ucha zewnętrznego powinien ustalić otolaryngolog, który poprzedzi diagnozę otoskopią, czyli wziernikowaniem ucha. Niezbędna jest także wizyta u dermatologa, który musi pobrać wymaz z ucha, aby przekazać go do badania bakteriologicznego. Na podstawie wyników badań zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.
Jeżeli zakażenie ma charakter bakteryjny, leczenie obejmuje stosowanie kropli z antybiotykiem do ucha. Dostępne są także preparaty bez recepty. Ważne są przy tym regularne wizyty u lekarza, który zadba o właściwe oczyszczanie przewodu słuchowego.
Jeżeli zakażenie ma charakter grzybiczny, podstawą leczenia jest mechaniczne oczyszczanie przewodu słuchowego. Zabieg przeprowadza lekarz, zalecając przy tym regularne stosowanie odpowiednich leków przeciwgrzybiczych.
Aby budowa ucha nie została dodatkowo uszkodzona, na czas leczenia należy zrezygnować pływania, a w trakcie mycia osłaniać uszy przed kontaktem z wodą. Trzeba także unikać przeciągów. Zalecane jest stosowanie ciepłych okładów, które łagodzą ból.