Type to search

HDS-y szosowe – kiedy są przydatne

HDS czyli hydrauliczny dźwig samochodowy to urządzenie, które wykorzystuje się przede wszystkim do przewożenia, załadunku, a także do rozładunku towaru. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest współpraca ciężarówki (wywrotki) i dźwigu.

Istnieje wiele rodzajów pojazdów wyposażonych w HDS-y. Należy tu wymienić pojazdy ciężarowe typu HDS, wykorzystywane do transportu materiałów budowlanych czy podnoszenia dużych elementów, a także w pracach związanych na przykład z przewozem drewna. Wszystkie samochody z dźwigiem hydraulicznym, które poruszają się po drogach to grupa pojazdów nosząca miano HDS-ów szosowych.

Czym charakteryzuje się HDS szosowy?

Samochody wyposażone w HDS są często wykorzystywane, na co wpływa między innymi ich funkcjonalność oraz możliwości techniczne. Z tego rodzaju pojazdów można korzystać praktycznie na każdego rodzaju utwardzonych powierzchniach oraz drogach, a także bez względu na panujące warunki atmosferyczne. HDS szosowe wyposażone są w napęd na jedną oś, jaki jest zupełnie wystarczający do sprawnego poruszania się po twardej i stabilnej nawierzchni, a jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia paliwa.

Szeroki zakres dostępnych na rynku modeli sprawia, że każda branża korzysta z samochodowych dźwigów hydraulicznych. Duże znaczenie we wzroście popularności tych pojazdów ma duża funkcjonalność oraz elastyczność w zakresie realizowanych prac. HDSy szosowe różnią się zarówno wielkością, dzięki czemu mogą obsługiwać prace związane z ograniczeniem miejsca, wysokości itp. (np. przewóz kontenerów na podwórko przez bramę o niewielkiej wysokości), jak i końcówką dźwigu (hak, chwytak, widły itp.).

Szeroki zakres zastosowań

Wiele branż przemysłu, a także budownictwo wykorzystuje szosowe HDS-y, które bez problemu dotrą w miejsca, do jakich prowadzą jedynie utwardzone drogi. Samochody tego rodzaju doskonale sprawdzą się na przykład jako pojazdy do wywozu śmieci. Poleca się je szczególnie do obsługi transportu pojemników na odpady. Dzięki funkcjonalnemu dźwigowi jeden pojazd zarówno dowiezie kontener na odpady w miejsce przeznaczenia, ustawi go na planowanym placu oraz odbierze po zgłoszeniu zapełnienia.

HDSy szosowe powszechnie wykorzystywane są w budownictwie do załadunku, przewozu i rozładunku ciężkich materiałów budowlanych. Dostarczenie na budowę spaletowanych materiałów czy ciężkiego sprzętu nie jest już problemem i co więcej nie generuje potrzeby osobnego wynajmu dźwigu i samochodu do transportu.

Również transport drogowy za pomocą samochodów HDS staje się coraz bardziej popularny. Szosowe HDS mogą przewozić maszyny i urządzenia, płyty drogowe, stal, drewno, zaś dźwig, w jaki są wyposażone jest ogromnym ułatwieniem podczas załadunku i rozładunku.

Często szosowe HDS-y wyposażone są w urządzenie zwane wywrotem samozaładowczym, które umożliwia przewożenie materiałów sypkich, jak piasek czy żwir, a jednocześnie pozwala uniknąć konieczności ręcznego rozładowywania.

Także różne służby korzystają z HDS-ów – warto wymienić tu Straż Pożarną, która tego rodzaju pojazdy wykorzystuje podczas prowadzenia akcji ratunkowych, a dźwig hydrauliczny służy jej także do załadunku i rozładunku sprzętu pożarniczego i towarów przewożonych na skrzyni ładunkowej. HDS jest używany przez strażaków w codziennych akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Jako pojazdy pomocy drogowej szosowe HDS-y są nieocenione na przykład do wyciągania uszkodzonych samochodów, które zjechały z drogi do rowu, a żuraw HDS, jaki posiada pomoc drogowa może bez problemu unosić auta o masie do 3,5 tony, a nawet większe.

Przewóz kontenerów

HDSy szosowe doskonale sprawdzają się w transporcie kontenerowym, ponieważ umożliwiają one nie tylko przewóz, lecz także przenoszenie, układanie oraz podnoszenie kontenerów. HDSy przewożą nie tylko niewielkie kontenery, przeznaczone na przykład do składowania odpadów, ale również większe kontenery sanitarne czy biurowe. Wielkość i rodzaj kontenera warunkuje dobór odpowiedniego samochodu, a także jego wyposażenia, czyli mocy udźwigu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zachodzi konieczność korzystania przy wyładunku kontenerów z dodatkowych urządzeń, jak na przykład samodzielny dźwig, czy też wózek widłowy.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS