Type to search

Cięcie plazmą czy laserem – jak podjąć decyzję?

Podczas wyboru odpowiedniej maszyny do cięcia metalu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze to rodzaj materiału, jego grubość, oczekiwana jakość oraz sposób jego obróbki. To właśnie te parametry determinują technologię, która pozwoli uzyskać lepsze wyniki produkcyjne. W zakładach produkcyjnych powszechnie wykorzystuje się wycinarki laserowe i plazmowe. Która lepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

Cięcie plazmą –  na czym polega?

Na rynku dostępne są urządzenia korzystające z technologii plazmowej – wycinarki plazmowe. Ich praca polega na efekcie jonizacji powierzchni poprzez przepuszczenie strumienia sprężonego gazu przez łuk elektryczny. W efekcie tego procesu powstaje plazma stanowiąca uniwersalne narzędzie, pozwalające wycinać niemal każdy zaprogramowany wzór. Technologię tego rodzaju można z powodzeniem wykorzystać nawet do cięcia grubszych arkuszy blachy.

Głównym atutem cięcia plazmowego jest duża precyzja i możliwość cięcia grubych materiałów. Urządzenia korzystające z tej technologii plazmowej, np. wycinarka plazmowa Baykal Seria BPS wykorzystująca źródła plazmowe wysokiej jakości oraz dedykowane oprogramowanie LANTEK EXPERT II, jest w stanie osiągnąć wysoką dokładność, szybkość oraz stabilną jakość cięcia. Z kolei wycinarki plazmowe typu Baykal Seria BPL-H radzą sobie doskonale zarówno z cienkimi, jak i grubymi arkuszami blachy, przy możliwości wykorzystania kombinacji palnika plazmowego i palników do cięcia tlenem.

Cięcie laserem

Wycinarki laserowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Technologia cięcia laserem jest najbardziej wydajna szczególnie przy cięciu cienkich materiałów, ale sprawdza się także przy obróbce blach o grubościach do 30 mm. Popularność wycinarek laserowych dotyczy przede wszystkim wysokiej jakości maszyn. Wycinarki Mitsubishi korzystające z technologii fiber są znacznie szybsze niż urządzenia plazmowe. Krawędzie powstałe w wyniku cięcia laserowego zazwyczaj nie wymagają dodatkowej obróbki, co może stanowić kolejny atut tej technologii. Technologia laserowa jest szczególnie polecana w przypadku chęci precyzyjnej obróbki niewielkich elementów o skomplikowanych kształtach. Warto mieć na względzie, że wycinarki laserowe mogą także ciąć materiały refleksyjne, tj. odbijające światło.

Cięcie plazmą czy laserem – jaką technologię wybrać?

Zarówno technologia laserowa, jak i plazmowa posiada swoje zalety i wady. Obróbkę laserową poleca się przede wszystkim do pracy z cienkimi i średnimi grubościami arkuszy blachy – pozwala osiągnąć optymalną precyzję i wydajność cięcia. Technologia plazmowa jest z kolei dedykowana do średnich i tych najgrubszych materiałów, nie wymagających aż tak dużej dokładności i wydajności, jak przy laserze.

Obie zaprezentowane technologie sprawdzą się w zakładach przemysłowych. Ich wybór należy uzależnić od rodzaju materiałów poddawanych obróbce i zamierzonych efektów.