Type to search

WEBFLEET – dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorców?

Nawet niewielkie firmy logistyczne coraz częściej decydują się na systemy telematyczne. Powód: wzrost poziomu bezpieczeństwa kierowców i znaczne oszczędności finansowe. Bez względu na to, że instalacja rozwiązania może wydawać się kosztowna, szczególnie dla małych przedsiębiorstw, dane pokazują, że inwestycja jest opłacalna i zwraca się w dość szybkim czasie.

Trasa pod kontrolą przez 24 godziny na dobę

Jedną z największych zalet systemów telematycznych jest możliwość ustalenia trasy przejazdu i korygowanie jej w zależności od sytuacji na drodze. Co to oznacza w praktyce? Kierowca otrzymuje informację od pracownika administracyjnego firmy, dzięki której może ominąć korki, drogi zamknięte czy te, które nie są dostosowane do przejazdu określonego typu pojazdów. Aplikacja może uwzględnić tu takie informacje, jak masa pojazdu oraz załadunku czy jego gabaryty. Dzięki temu skraca się czas potrzebny na dostarczenie towarów i zwiększa wydajność pracownika. Dla firmy z kolei niesie to spore oszczędności. Zmniejszenie zużycia paliwa oraz zredukowanie godzin pracy kierowcy ma szczególne znaczenie dla małych przedsiębiorstw, które w wielu przypadkach balansują na granicy opłacalności. Zredukowaniu ulegają także kary za brak punktualności w dostarczeniu towarów, które niekiedy mogą przewyższać zysk z dostarczenia ładunku. Monitoring GPS ogranicza też tak zwane puste przebiegi, stanowiące około 30% tras pokonywanych bez systemów telematycznych. Co ważne, wykorzystanie systemów telematycznych ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, co z kolei jest mocnym argumentem przy poszukiwaniu pracownika – szczególnie dla małych firm, które często borykają się z deficytami kierowców, ponieważ nie są w stanie zapewnić im konkurencyjnego wynagrodzenia.

Bezpieczniej znaczy taniej

Systemy telematyczne pozwalają także na komunikację z kierowcą i śledzenie trasy w czasie rzeczywistym. W ten sposób nie tylko zwiększają jego bezpieczeństwo, ale pozwalają reagować na wszelkie pomyłki w dokumentacji. W przypadku małych firm, które wykazują niewielkie zaplecze kadrowe, jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala kontrolować sprawy administracyjno-biurowe. Nadzór pracowników administracyjnych nad pracą kierowcy zachęca także do bardziej bezpiecznej i ekonomicznej jazdy, co przekłada się na mniejszą ilość mandatów i sytuacji zagrożenia na drodze.

Stan techniczny pojazdów pod kontrolą

Jeden z systemów telematycznych cenionych przez małych przedsiębiorców jest WEEBFLEET. System można dobrać odpowiednio do potrzeb i możliwości finansowych firmy. Jest to rozwiązanie optymalne przy niewielkiej flocie pojazdów. Przedsiębiorcy uzyskują szereg narzędzi do monitorowania pojazdów floty, aplikacje ułatwiające komunikację z kierowcą i prace administracyjne. WEBFLEET udostępnia też funkcje, które pozwalają na bieżąco kontrolować stan techniczny pojazdów. System nie tylko przypomina o zbliżającym się terminie przeglądu, ale analizuje też stan techniczny pojazdu. Wysyłając informację o nieprawidłowym ciśnieniu kół, temperaturze czy stanie bieżnika ogumienia, pozwala uniknąć niebezpiecznych zdarzeń podczas jazdy. W przypadku małych firm dysponujących niewielką flotą unieruchomienie pojazdu w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia oznacza przestoje w pracy przedsiębiorstwa oraz pracowników i może skutkować zerwaniem kontraktów z klientem.

Jeszcze do niedawna na systemy telematyczne decydowały się przede wszystkim duże firmy realizujące transporty międzynarodowe. Dziś rozwiązania te coraz częściej pojawiają się także u małych krajowych przewoźników. Powodem są nie tylko oszczędności, ale wzrost konkurencyjności na rynku i wzrost poziomu świadczonych usług.