Type to search

Jak siedzący tryb życia wpływa na nasze zdrowie?

Siedzący tryb życia to codzienność milionów ludzi. Praca przy biurku bez odpowiedniej ilości przerw, odpoczynek przed telewizorem i wiele innych czynności, które wykonujemy siedząc, są dla naszego organizmu zgubne. Brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie nie tylko na ogólną kondycję, ale sprzyja również rozwojowi wielu niebezpiecznych schorzeń. Siedzenie przez wiele godzin dziennie sprzyja otyłości, chorobom układu krążenia i zwyrodnieniom kręgosłupa. Dlaczego siedzący tryb życia jest tak niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Siedzący tryb życia a choroby układu krążenia

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wpływa negatywnie na krążenie. Jednym z pierwszych objawów problemów ze strony układu krążenia jest nadciśnienie. Aktywność fizyczna wzmaga pracę serca. Jeżeli w ciągu dnia nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, serce spowalnia. Co za tym idzie, zmniejsza się przepływ krwi. To z kolei najkrótsza droga do nadciśnienia, które może wywołać wiele schorzeń układu krążenia, w tym nawet doprowadzić do niebezpiecznego dla życia zawału.

Bóle pleców i zwyrodnienia kręgosłupa

Siedzący tryb życia to również wróg układu kostno- szkieletowego, w tym przede wszystkim rusztowania ciała, którym jest kręgosłup. Siedzenie sprzyja przybieraniu nieprawidłowej postawy ciała, która utrwala się i po jakimś czasie daje o sobie znać w postaci bólu górnych części pleców. Zwyrodnienia kręgosłupa manifestują się również bólem w okolicy barków, karku i krzyża. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej znacznie obciąża kręgosłup, co w konsekwencji może prowadzić do wielu schorzeń, w tym skrzywienia lub przepukliny dyskowej. W takich sytuacjach często jednym ze sposobów ratunku przed pogłębiającym się schorzeniem i towarzyszącym mu bólem jest terapia manualna kręgosłupa. Pomaga ona uśmierzać ból i zapobiegać pogłębianiu się zwyrodnienia.

Na co jeszcze wpływa siedzący tryb życia?

Oprócz bólu kręgosłupa, czy problemów z układem krążenia, osoby, które pracują i odpoczywają w trybie siedzącym, często skarżą się również na inne problemy. Siedzący tryb życia może prowadzić do otyłości i problemów w prawidłowej pracy jelit. Co więcej, brak ruchu znacznie osłabia układ immunologiczny i może prowadzić do zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Wielogodzinne siedzenie sprzyja również powstawaniu hemoroidów i żylaków.

W przypadku, gdy siedzący tryb życia wymuszony jest przez naszą pracę lub codzienne obowiązki, konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Jego brak wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie, ale znacznie obniża odporność i sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia i życia schorzeń. Warto więc zadbać o systematycznie dostarczaną dawkę ruchu, która pomoże uchronić się przed chorobami.